Pietní akt Nepomuk 23.2.2019 (2.akce)

Pietní akt k 75. výročí památky posádky sestřeleného bombardéru B-24 Liberator

(v sobotu 23. února 2019 v Nepomuku)

Program byl následující:

9:00 hod.        mše svatá v kostele sv. Jana Nepomuckého za oběti sestřeleného bombardéru a za Raymonda A. Nouryho, který jako jediný přežil pád letadla a do Nepomuku jezdíval

9:55 hod.        příjezd kolony vojenských historických vozidel na náměstí před radnici

10:00 hod.      koncert Ústřední hudby Armády ČR

10:29 hod.      přelet vojenských letounů JAS-39 Gripen

10:30 hod.      pietní akt – projev starosty města a dalších hostů, položení kytic a věnců, státní hymny USA a ČR

(následoval převoz kytic a věnců na jeepech na místo dopadu bombardéru na Dubči)

12,00 hod.      pietní akt u tohoto památníku

12,30 hod.      oběd

14,00 hod.      komentovaná prohlídka a představení rozšířené expozice B-24 Liberator ve zdejším muzeu

15,00 hod.      přednáška Mgr. Karla Fouda na téma »Dubeč 1944« – vzpomínka na muže z posádky kpt. Goddarda

Náš spolek na tuto významnou akci obdržel osobní pozvání. S ohledem na to, že šlo o posádku Liberatoru, výjimečně si (kromě starosty i dalších veřejných činitelů) na tomto aktu vyžádala promluvit i naše členka Iveta Irvingová, protože tuto akci vnímala jednak jako ,,srdeční“ záležitost (jak by ne, když šlo o B-24!) a jednak i určitou morální povinnost za památku svého táty. Jak jinak. Koneckonců projev podle toho také vypadal a jí se podařilo zejména starší nepomucké pamětníky dojmout a rozplakat. Ani ona k tomu neměla daleko, leč držela se. Pochopitelně se ani následující neformální setkání se zdejšími občany neobešla bez vzpomínky na jejího tátu coby ,,lovce ponorek“, který měl létání s Liberatory nesmírně rád. Z celého průběhu akce bylo od začátku do konce cítit, že zastupitelé města i jejich tým do toho vložili maximum, neboť není v naší zemi mnoho měst či obcí, kde by byla příležitost tak vhodným způsobem využít to, co se nabízí tzv. na dlani. Ať již v otázce lokality obou pietních míst nebo právě bezprostředně sousedícího muzea. O všechny hosty navíc bylo postaráno se vší úctou a fanoušci letectví si taktéž určitě přišli na své. K pohodě přispělo i sluníčko, které naštěstí vykouklo již dopoledne, neboť mrzlo a takto se tedy vše ustálo bez ,,ztráty kytičky“.

Prostory zdejšího krásného kostela sv. Jana Nepomuckého, kde proběhla uvedená mše.
Na zdejším hlavním náměstí před radnicí proběhl onen velkolepý pietní akt, jemuž leteckou atmosféru dodaly i dva prolétající gripeny.
Přední část před hlavním pomníkem. Každá kostka symbolem jednoho z padlých letců, proto jsou na nich zapálené svíčky.
Všechny nadchl poslední nedávno osazený artefakt – ve slunci se zrcadlící pylon, který ve zdejší přírodě poskytl divukrásné kompozice. Proto jsme byli vyzváni, abychom u něho zapózovali.
Tento kříž byl po válce úplně první připomínkou toho, co se tu stalo.
Obětavý srdcař kpt. Ivan Rollinger (uprostřed v letecké bundě) se svou partou, který se s nemnoha dalšími hodně zasadil o obnovu pomníků zde a v Nepomuku a také na celkovém znovuoživení oněch událostí.
Prostory zdejšího městského muzea ve zvláštní vyhrazené části nabídly rozšířenou expozici památek na posádku George M. Goddarda a jeho statečné hochy, kam jsme se odebrali po společném obědě. Posléze jsme si se zájmem vyslechli poutavou přednášku K. Fouda, který se historickými událostmi spojenými s těmito americkými letci a jejich tragickou smrtí nad zdejšími lokalitami (ovšem nejen jimi!) zabývá už dlouhá léta a je v tomto směru skutečným regionálním odborníkem i srdcařem v jednom. Stejně tak jeho synové, kteří se snaží jít v tátových šlépějích.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*