Pietní akty na náměstí Míru v Plzni 4.5.2019 (7.akce)

Vzdávání cti - Patrioti ...

Pietní akty u třech památníků na náměstí Míru v Plzni

(v sobotu dne 4. května 2019 od 16,30 hod.):

Na těchto místech se každoročně v rámci oslav osvobození zúčastňujeme pietních aktů, byť tentokrát nám počasí nepřálo. Nejvíce líto nám však bylo stařičkých amerických a belgických veteránů.

Centrální pomník uprostřed parku zde byl postaven už v r. 1967, avšak historii neznalým lidem nic moc neříká. Snad i proto k němu v rámci kulatého výročí osvobození v roce 2015 přibyly i 3 pylony, které konečně obsahují i adekvátní a všeříkající texty, takže každému, kdo se na tato místa zajde podívat nebo jen posedět na lavičce v parku, se již dostane těch správných informací.

A co se týče oněch tří pylonů, na těch je verzálkami vytesáno toto:

1. pylon se symbolem českého lva:

1914 – 1918 I. SVĚTOVÁ VÁLKA

LEGIONÁŘI VE FRANCII, ITÁLII A RUSKU, DOMÁCÍ A ZAHRANIČNÍ ODBOJE – T. G. MASARYK, E. BENEŠ, M. R. ŠTEFÁNIK

28. ŘÍJEN 1918

VZNIK ČESKOSLOVENSKÉ REPUBLIKY

1939 – 1945 II. SVĚTOVÁ VÁLKA

15. BŘEZNA 1939 – VZNIK PROTEKTORÁTU ČECHY A MORAVA

DOMÁCÍ I ZAHRANIČNÍ ODBOJ

5. 5. 1945 KVĚTNOVÉ POVSTÁNÍ ČESKÉHO LIDU

6. 5. 1945 OSVOBOZENÍ PLZNĚ ARMÁDOU USA

8. 5. 1945 KAPITULACE NĚMECKÝCH VOJSK

OBNOVA ČSR

2. pylon se symbolem trnové koruny:

NA PAMÁTKU VŠECH UMUČENÝCH A POPRAVENÝCH V KONCENTRAČNÍCH A VYHLAZOVACÍCH TÁBORECH A NA NUCENÝCH PRACÍCH

PROTEKTORÁT ČECHY A MORAVA – MALÁ PEVNOST TEREZÍN, DŮL RICHARD, LIDICE, LEŽÁKY, JAVOŘÍČKO, PRAHA-PANKRÁC, BRNO, MÍROV, OSTROV N/O, LUBY U KLATOV, VEJPRNICE, PLZEŇ LOBZY, LETY

POLSKO – OSVĚTIM, BŘEZNIKA, TREBLINKA, MAJDANEK, HLIVICE, SOBIBOR, CHELM

RAKOUSKO – MAUTHAUSEN, SALZBURG

NĚMECKO – RAVENSBRÜCK, BUCHENWALD, DORA, DACHAU, FLOSSENBURG, KASSEL, SACHSENHAUSEN, ORANIENBURG, BERGEN-BELSEN, KAUFERING

NA ÚZEMÍ OVLÁDANÉM NACISTY BYLO TAKOVÝCH MÍST HRŮZY TÉMĚŘ DVA TISÍCE

3. pylon se symbolem lipové ratolesti:

NA PAMÁTKU VŠECH, KTEŘÍ PADLI NA BOJIŠTÍCH EVROPY, SEVERNÍ AFRIKY, ASIE, V MOŘÍCH A OCEÁNECH, POMOHLI PORAZIT NACISMUS S FAŠISMEM A DALI ŽIVOT ZA NAŠI SVOBODU

1. ČESKOSLOVENSKÝ ARMÁDNÍ SBOR V SSSR,

LETECKÉ PERUTĚ RAF – V. BRITÁNIE,

ČESKOSLOVENSKÁ SAMOSTATNÁ OBRNĚNÁ BRIGÁDA – VELKÁ BRITÁNIE,

11. ČS. PĚŠÍ PRAPOR-VÝCHODNÍ,

200. ČSL. LEHKÝ DĚLOSTŘELECKÝ PROTILETADLOVÝ PLUK-VÝCHODNÍ,

ČESKOSLOVENŠTÍ PARTYZÁNI NA BOJIŠTÍCH EVROPY,

PARAŠUTISTÉ – ATENTÁTNÍCI NA REINHARDA HEYDRICHA,

PARTYZÁNI NA ÚZEMÍ PROTEKTORÁTU,

KVĚTNOVÉ POVSTÁNÍ ČESKÉHO LIDU

Z celkového velkého počtu snímků z těchto veřejných akcí, které jistě budou na různých portálech, vyjímáme jen malý výběr. Zde je (na prvních 13-ti snímcích) stručně zaznamenán hlavní a první pietní akt u největšího pomníku v těchto místech, který je i s textem specifikován výše. Tam se vždy odehrává jak úvodní koncert kapely »Pětatřicátníků«, tak i proslovy, následně hymny USA i ČR a samotné kladení.

Právě i kvůli počasí byly projevy zúčastněných krátké a po skončení hlavního pietního aktu jsme se přesunuli k pomníku padlých či zemřelých čs. letců – členů Západočeského aeroklubu.

V tento den i zítra se pietních aktů (nejen na území města Plzně) bude konat ještě mnoho, ale není v našich silách všechny obsáhnout. Často se také stává, že jednotlivé vzpomínkové akce spolu časově kolidují, takže pak je na každé organizaci a jejích členech, jak se dohodnou a čeho se zúčastní.

I z tohoto důvodu můžete vidět, že naši členové jdou k pomníku jednou jako členové našeho spolku, jako členové ČsOL nebo jako zástupci KVV či AZ KVV Plzeň.

Veteráni osvobození Plzně …
Posléze se všichni odeberou k pomníku zesnulých letců Zpč. aeroklubu (snímky č. 14.-24.).
Poslední pietní akt u 3. pomníku je věnován památce padlých Plzeňanů během povstání v květnu 1945. U tohoto i předchozího pomníčku se již nehovoří, jen se v tichosti pietně přechází od jednoho ke druhému (foto č. 25.-27.).

1 komentář

  1. Nezlobte se, Rumburska vzpoura je o necem jinem. Vzdy byla a doufam, ze i bude. I kdyz pane Tichy je mozne, ze bude vse tak, jak naznacujete. Bude to prehlidka hrdinu z Perskeho zalivu a chlapci se budou predvadet v piskovych uniformach, aby nebyli videt v pousti, byli ale videt na verejnosti. Nekteri to vyuzivaji, aby bodovali u obcanu( nekdo na starostu, nekdo na hejtmana) Je mozne pane Tichy, ze na namesti Miru zbodnete parky, pivo, proletite se helikopterou a dostanete vojenskou kudlu. Chlapci potom prespi spolecne v restauraci na borskem koupalisti a budou se tesit na oslavu Rumburske vzpoury v dalsim roce, kdy probehne na pocest Rumburske vzpoury opet akce Antropoid a nasi chlapci budou v nasich lesich opet honit policajty z C. Lipy jako minule. Pane Tichy, nektere chlapce, osobne znam, jsou to hrdinove ze Zalivu. Jsou to hrdinove ze Zalivu, ale oslava, pieta, vzpominka na Rumburskou vzpouru je o necem jinem. Rad se pochlubim. Muj synovec se stal jako parasutista ( pred mesicem) profesionalnim vojakem nasi armady. Pokracuje v tradicich predku nasi rodiny. Jsme na nej patricne hrdi. Na zaver pane Tichy, Ti co ohromuji, myslim ty legionare z jednoty CsOL Kraj Libere, ti v Zalivu vubec nebyli. Jsou to clenove klubu vojenske historie. To jsou Ti, co radi behaji po lese a radi strili. Je to jejich velky konicek.

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*